Goedkoop en gemakkelijk vegetarisch broodbeleg

Met vegetarisch avondeten heb ik nooit moeite gehad. Er zijn zoveel vleesvervangers nu. Soms heb ik het idee dat je haast meer keuze hebt uit vleesvervangers dan uit vleessoorten. Voor beleg is dit anders. Hoewel er steeds meer keuze is, bleef het vaak toch bij een broodje kaas. Nu ik meer plantaardig eet, neem ik liever ook niet al te vaak kaas. Tja, dan moet je creatief worden.

Hieronder heb ik allemaal verschillende vegetarische opties beschreven, die niet duur zijn. Hier hoort bijvoorbeeld niet veganistische kaas bij, waar je €3,20 betaalt voor een paar plakjes. Dit vind ik namelijk waanzinnig duur. Zie hier trouwens mijn blog over veganistische kaas vergelijken met normale kaas om te lezen wat ik verder van vegan kaas vond.

Ik heb geprobeerd om zo veel mogelijk vegetarisch broodbeleg op een rijtje te zetten. Eerst alles met (een beetje) melk of ei. Daarna de veganistische soorten broodbeleg.

Niet (helemaal) plantaardig

Kaas

Kaas is natuurlijk een hele makkelijke optie als je vegetarisch wil eten. Hoewel kaas ook niet supergoedkoop is, is het wel gemakkelijk te krijgen en je heb keuze uit verschillende soorten.

Eiersalade

Dit is wel echt een goedkope optie. Als ik eiersalade neem, neem ik liever eentje met vrije uitloop eieren, zoals deze. Dit is ook de Surinaamse variant met lekkere kruiden erdoorheen. Je kan trouwens ook zelf eiersalade maken. Dit is mijn recept voor een duurzamere eiersalade. Wanneer je het zelf maakt is het nog weer een stuk goedkoper.

Ei

Als we dan toch met ei bezig zijn: een gekookt ei op brood is ook prima beleg. Dit maak je wat spannender met een sausje, spread of kruiden. Ook hier is een biologisch ei een meer diervriendelijke en duurzamere keuze.

Vegetarische worst, paté of filet americain

Verschillende vegetarische merken hebben nu ook broodbeleg. Toch zijn deze vaak prijzig. Bij de meesten betaal je rond de €2,00 voor 125 gram aan product. Soms doe ik dit en ben ik een beetje zuinig met de plakjes, maar eigenlijk is het best jammer dat het met zoveel moeite moet. Een tip is om altijd als je in de supermarkt ben even te checken of ze toevallig in de aanbieding zijn. Ook vind ik bij de Albert Heijn vaak vegetarisch broodbeleg met een 35% korting sticker. Dan neem ik hem sowieso mee.

Aangezien Lidl sinds kort een groot assortiment heeft aan vleesvervangers, heb ik goede hoop dat er binnenkort ook vegetarisch broodbeleg komt. Dat zou heel fijn zijn.

Hagelslag, chocoladepasta etc.

Zoet beleg is natuurlijk niet gezond, maar wel vaak vegetarisch. Af en toe moet het kunnen!

Hüttenkase

Ik heb dit zelf eigenlijk nooit gehad, maar het schijnt met wat peper en groente zoals komkommer of tomaat best lekker te zijn.

Pesto

Hier zit kaas in, als je hem budget wil hebben. Neem bijvoorbeeld deze van de Albert Heijn. Pesto heb je ook plantaardig, maar die zijn niet zo goedkoop.

Helemaal plantaardig

Hummus

Hummus heb je in alle soorten en maten. Wil je budget? Dan zou ik het huismerk nemen van de supermarkt. Dan kost een bakje hummus meestal maar rond de €1,00 voor 200 gram. Je kan hummus ook gemakkelijk zelf maken. Zie hier mijn recept voor hummus met zongedroogde tomaat.

Avocado uit de diepvries

Avocado is best duur en daarom koop ik het niet heel vaak. Toch is het gezond en voedzaam beleg als je veganistisch wil eten. Mijn tip om het goedkoper te maken is om een diepvriesvariant te nemen, zoals deze.

Pindakaas

Het is eigenlijk te simpel, maar pindakaas is ook helemaal plantaardig. Er zitten relatief veel calorieën in, maar dit zijn gezonde vetten die uit pinda’s komen. Niks mis mee dus.

Tapenade

Tapenade kun je zelf maken of kant-en-klaar in de winkel kopen. Bekijk wel goed de ingrediënten om te kijken of er geen ansjovis in zit, want dit kan soms het geval zijn.

Groentespreads

Ook hiervan heb je verschillende in de supermarkt, maar wat je nog meer hebt zijn recepten op het internet voor groentespreads. Probeer het eens!

Scrambled tofu

Dit zou volgens veganisten de ideale vervanging van een scrambled egg zijn. Ik heb het om eerlijk te zijn nog nooit geprobeerd, maar dit recept van Lisa Goes Vegan ziet er heel goed uit!

Jam

Alle soorten jam, dus keuze genoeg. Jam is ook helemaal budgetproof en blijft lang houdbaar.

Pure hagelslag, vlokken en speculaas

Ook weer allemaal zoetigheid, maar helemaal vegan!

Mis ik nog wat? Laat het me weten!

4x vegetarische maki met de sushi-kit van Saitaku

Vorige keer heb ik de sushi kit van Lidl gebruikt om vier vegetarische maki te maken. Bekijk hier de blog erover. In dit artikel heb ik weer vier andere vegetarische maki gemaakt met de kit van Saitaku.

Het pakket was eigenlijk hetzelfde hetzelfde. Er zit rijst, rijstazijn, stokjes, een matje, sojasaus en wasabi in. De inhoud was eigenlijk hetzelfde als dat van het pakket van de Lidl, dus daar zal ik niet veel verder op ingaan. Als je doorscrolt vind je de vier nieuwe combinaties en een weer een prijsbepaling. Spoiler: zelf sushi maken is veel goedkoper dan bestellen of naar een sushi-restaurant gaan.

Wat heb je nodig voor 30 – 35 maki?

  • Sushi kit
  • 50 gram zeewiersalade
  • 50 gram peen julienne of geraspte wortel
  • 1 ei
  • 1/4 avocado
  • 1/8 komkommer

De bereiding

De bereiding staat op de verpakking van de sushi-kit. Negeer de vis en het vlees dat je er eigenlijk in moet doen en pak de bovenstaande ingrediënten erbij.  

De zeewiersalade en wortel zijn al klaar om te gebruiken. Snijd de avocado en komkommer in reepjes en roerbak het ei.

Maak de volgende rollen:

  • Zeewiersalade
  • Peen julienne of geraspte wortel
  • Ei
  • Avocado met komkommer

In de verpakking zit genoeg sojasaus en wasabi. Ik ben zelf geen fan van wasabi, maar ik was wel erg blij met de sojasaus.

Prijsbepaling

Prijsbepaling voor de hele producten:

  • €7,90 – kit
  • €2,70 – zeewiersalade (voor 125 gram)
  • €1,40 – peen julinne (voor 150 gram)
  • €1,65 – eieren (voor 10 stuks)
  • €1,30 – avocado
  • €0,75 – komkommer
  • Totaal: €15,70

Prijsbepaling voor de hoeveelheid producten die ik echt gebruikt heb (schatting):

  • €7,90 – kit
  • €1,08 – zeewiersalade
  • €0,47 – peen julinne
  • €0,17 – ei
  • €0,33 – avocado
  • €0,09 – komkommer
  • Totaal: €10,04

Dus voor 30 tot 35 maki betaalde ik €15,70 voor de hele producten en €10,04 voor de hoeveelheden die ik ook echt gebruikt heb. Dit was bij ons voor twee personen. Het is een stukje duurder dan de vorige keer. Dat komt omdat de kit duurder was en omdat we zeewiersalade hebben gebruikt, wat best prijzig is.

Zie hieronder meer foto’s

Bekijk ook: 4x vegetarische maki met de sushi-kit van Lidl

4x vegetarische maki met de sushi-kit van Lidl

Ik ben echt gek op sushi. Wie niet? Vegetarische sushi is alleen nog niet zo’n ding, dus daar wil ik graag snel verandering in brengen. Als vegetariër kun je natuurlijk naar een sushi restaurant gaan, maar het grootste deel van de kaart bevat vlees of vis. Daarnaast is het ook erg duur. Daarom heb ik zelf sushi gemaakt, met een pakket van ‘Vitasia’ van de Lidl. Hiermee kun je maki maken, de bekendste en meest simpele variant van sushi.

Inmiddels staat er al een deel 2 online. Bekijk hem hier.

Wat heb je nodig voor 30 – 35 maki?

  • Sushi kit
  • 50 gram tempeh
  • 30 gram feta (blok)
  • 1/2 avocado
  • 1/3 paprika
  • 1/4 komkommer

De bereiding

De bereiding staat op de verpakking van de sushi-kit. Negeer de vis en het vlees dat je er eigenlijk in moet doen en pak de bovenstaande ingrediënten erbij. Snijd deze allemaal in dunne reepjes, zodat ze goed passen.

De tempeh heeft wat voorbereiding nodig. Tempeh is natuurlijk wat droog van smaak. Bak daarom de tempeh van tevoren goed en voeg hierbij kruiden toe. Ik heb chilipoeder, knoflookpoeder (verse knoflook mag natuurlijk ook), koriander, peper en zout gebruikt.

Maak de volgende rollen:

  • Tempeh
  • Feta met paprika
  • Avocado
  • Komkommer

In de verpakking zit ook genoeg sojasaus en wasabi. Ik ben zelf geen fan van wasabi, maar ik was wel erg blij met de sojasaus.

Prijsbepaling

Prijsbepaling voor de hele producten:

  • €5,00 – kit
  • €0,70 – komkommer
  • €1,00 – paprika
  • €1,10 – avocado
  • €1,60 – tempeh
  • €1,00 – feta
  • Totaal: €10,40

Prijsbepaling voor de hoeveelheid producten die ik echt gebruikt heb (schatting):

  • €5,00 – kit
  • €0,20 – komkommer
  • €0,30 – paprika
  • €0,55 – avocado
  • €0,30 – tempeh
  • €0,15 – feta
  • Totaal: €6,50

Dus voor 30 tot 35 maki betaalde ik €10,40 voor de hele producten en €6,50 voor de hoeveelheden die ik ook echt gebruikt heb. Dit was bij ons voor twee personen.

Zie hieronder meer foto’s

Bekijk ook: 4x vegetarische maki met de sushi-kit van Saitaku

Goedkope romige champignonpasta (€1,00 PP)

Een romige pasta met champignon. Dat klinkt ingewikkeld en prijzig. Maar wist je dat dat helemaal niet zo hoeft te zijn? Voor een prima prijsje heb je een heerlijke champignonpasta op tafel staan, en nog snel ook. Zie het recept hieronder, inclusief prijsbepaling.

Wat heb je nodig voor 2 personen?

  • 160 gram ongekookte pasta
  • 200 gram champignons
  • 125 milliliter (plantaardige) kookroom
  • 50 gram rucola
  • 2 eetlepels olijfolie
  • Peper naar smaak
  • Eventueel: knoflookpoeder

Plantaardige variant?

Deze pasta is gemakkelijk veganistisch te maken. Het enige wat je hoeft te doen is een plantaardige pasta en kookroom gebruiken. Ik gebruikte de kookroom van Alpro. Net zo lekker! Ook is er een plantaardige tagliatelle te vinden, bijvoorbeeld die van De Cecco.

De bereiding

  1. Kook de pasta volgens de verpakking.
  2. Bak de champignons met de olijfolie in een koekenpan of wokpan. TIP: bestrooi de champignons met wat knoflookpoeder. Dit geeft ze een extra lekkere smaak.
  3. Voeg de kookroom toe aan de champignons en warm dit op. Roer tegelijkertijd door.
  4. Voeg de gekookte pasta en de champignonsaus bij elkaar.
  5. Voeg de rucola toe en schep dit erdoorheen.
  6. Voeg peper toe naar smaak.
  7. Serveer en eet smakelijk!

Prijsbepaling

Voor twee personen kosten de goedkoopste opties (M.U.V. voordeelverpakkingen) bij de Albert Heijn:

  • 160 gram ongekookte pasta: €0,446
  • 200 gram champignons: €0,816
  • 125 milliliter kookroom: €0,325
  • 50 gram rucola: €0,588
  • 2 eetlepels olijfolie: €0,100
  • Peper naar smaak: €0,032
  • Knoflookpoeder: €0,026

Dit is bij elkaar opgeteld €2,333. Gedeeld door twee personen is dat €1,1665.
Ik moest het zelf nog een paar keer checken. Avondeten voor rond de €1,00?! Maar het kan dus echt. Moet je nagaan wat het kost als je bij de Lidl of Aldi boodschappen doet. Dat is waarschijnlijk nog wat minder. Ik vind het niet te geloven.

Natuurlijk is het verstandig om als vegetariër een vleesvervanger bij de maaltijd te doen. Dit heb ik niet in het recept verwerkt. Voor een dagje kan het vast geen kwaad, maar op de lange termijn is het goed om ook wat eiwitbronnen aan je maaltijd toe te voegen. Kost helaas wel wat meer geld 😉

Ik ga dit recept zeker vaker maken, vooral nu ik er achter gekomen ben dat het zó goedkoop is. En jij?

Bekijk hier ook mijn: Eenvoudige penne met groenten.

Curry dipsaus met drie ingrediënten

Vandaag een receptje waar ik persoonlijk heel blij mee ben. Tijdens het maken van hapjes was ik wat saus en kruiden door elkaar gooien, in de hoop dat er iets leuks uit kwam. Altijd knoflooksaus is ook maar zo saai, vond ik. Ineens kwam dit oranje sausje tevoorschijn en sindsdien maak ik het bij elke gelegenheid. Supersnel om te maken en er zijn niet veel ingrediënten voor nodig.

Dit keer heb ik de saus samen met wat zoete aardappel ovenfriet gemaakt. Deze frietjes kun je in een zak kopen bij verschillende supermarkten, scheelt een hoop moeite. Deze curry dipsaus is ook erg lekker bij normale friet, op brood en als dip bij vlees(vervangers).

Wat heb je nodig voor een bakje?

  • 6 eetlepels (plantaardige) mayonaise of yogonaise
  • 3 eetlepels ketchup
  • 3 theelepels hot curry poeder*

* ‘Hot’ klinkt alsof het een spicy saus wordt, maar dat is het helemaal niet.

De bereiding

  1. Voeg eerst de mayonaise en de ketchup bij elkaar en meng dit.
  2. Voeg vervolgens de currypoeder toe en meng dit erbij.
  3. Wanneer je meer wil maken, voeg je dezelfde ingrediënten in dezelfde verhouding nog een keer toe.
  4. Klaar!

Prijzen vergelijken: Picnic, Lidl en Albert Heijn

Picnic is een redelijke nieuwe supermarkt. Het bestaat namelijk sinds 2015. Het is niet zomaar een supermarkt, want alles is online. Wanneer je je aanmeldt, kom je op een wachtlijst te staan en als je hier doorheen bent, worden je boodschappen gratis bezorgd. Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn! Maar hoe is Picnic qua prijs? Veel duurder dan de rest van de supermarkten? Ik ga het uitzoeken.

Ik zal verschillende producten bekijken, bijvoorbeeld groente, fruit, chocolade en meer. Ik kies telkens de goedkoopste optie van dit product. Daarna zet ik onder elkaar de prijzen per winkel. Zo kun je zien in hoeverre deze producten in prijs van elkaar verschillen. Heb je een Aldi in de buurt? De prijzen van de Lidl en de Aldi liggen dicht bij elkaar in de buurt. Je kunt er dus vanuit gaan dat dit ongeveer hetzelfde zal zijn.

FRUIT

1 kilo bananen
Lidl: €1,00
Picnic: €1,67
Albert Heijn: €1,90

500 gram pitloze druiven
Lidl: €2,00
Picnic: €2,20
Albert Heijn: €2,20

1,5 kilo handsinaasappels
Lidl: €2,00
Picnic: €2,09
Albert Heijn: €3,00

1,5 kilo jonagold appels
Lidl: €2,60
Picnic: €3,40
Albert Heijn: €3,40

Hele ananas
Lidl: €1,90
Picnic: €1,90
Albert Heijn: €1,95

500 gram aardbeien
Lidl: €3,00
Picnic: €3,50
Albert Heijn: €4,00

GROENTE

Zak spinazie 500 gr
Lidl: €1,44
Picnic: €1,81
Albert Heijn: €2,25

Hele broccoli
Lidl: €1,00
Picnic: €1,10
Albert Heijn: €1,80

Hele komkommer
Lidl: €0,80
Picnic: €0,70
Albert Heijn: €0,85

500 gram tomaten
Lidl: €1,00
Picnic: €1,20
Albert Heijn: €1,20

OVERIG

Heel volkoren brood
Lidl: €1,00
Picnic: €1,00
Albert Heijn: €1,20

200 gram melba toast
Lidl: €0,70
Picnic: €0,70
Albert Heijn: €0,70

300 gram knäckebröd 
Lidl: €0,90
Picnic: €0,70
Albert Heijn: €0,70

Pak appelkoeken
Lidl: €0,97
Picnic: €0,70
Albert Heijn: €0,70

200 gram reep melkchocolade
Lidl: €1,25
Picnic: €1,30
Albert Heijn: €1,40

Twee groenteschijven
Lidl: €1,60
Picnic: €2,20
Albert Heijn: €2,30

400 gram tofu
Lidl: €1,80 (hier zit wel al een marinade op)
Picnic: €1,85
Albert Heijn: €1,33

Kip tandoori pakket
Lidl: €1,45
Picnic: €1,73
Albert Heijn: €2,65

1 liter fles witte wijn fris & fruitig
Lidl: €3,50
Picnic: €4,00
Albert Heijn: €3,60

VAN GOEDKOOP NAAR DUUR

  1. Lidl
  2. Picnic
  3. Albert Heijn

Dit is niet bij alle producten zo. In de meeste gevallen is de Albert Heijn duurder dan Picnic en Picnic duurder dan de Lidl. Het komt wel eens voor dat Picnic even duur is als de de Lidl, of zelfs goedkoper. In een enkel geval is Picnic duurder dan de Albert Heijn. Om een goede conclusie te trekken moet je natuurlijk meerdere producten vergelijken, maar ik denk dat dit wel een goede indicatie is.

Ook moeten we niet vergeten dat Picnic vanaf €25,00 gratis bezorgd. Dat scheelt een hoop moeite.

Dus van goedkoop naar duur: Lidl – Picnic – Albert Heijn

Zelfgemaakte fruitsmoothie voor €1,00

Een nadeel van smoothies is dat ze vaak duur zijn om te maken. Een verse mango, wat aardbeien. Het kost snel al meer dan 5 euro. Niet iets om elke dag te doen dus. Daarnaast vind ik het altijd zonde om dat verse (dure!) fruit in een blender te doen, waardoor er bijna niks van overblijft. Maar voor een lekkere gezonde smoothie is niet per se veel geld nodig. Deze zelfgemaakte fruitsmoothie voor €1,00 bevat geen yoghurt en bestaat voor 100% uit fruit en is geschikt voor een groot glas. 

smoothie6

Wat heb je nodig voor twee glazen?

  • 1 banaan
  • 2 perssinaasappels
  • 150 gram bevroren tropische vruchten
  • 100 gram bevroren aardbeien

Smoothie2smoothie3smoothie4smoothie5

De prijs van deze hoeveelheden ingrediënten is bij elkaar €2,00. Hiermee maak je twee grote ikeaglazen vol met het sap. Dus één glas is ongeveer €1,00. Hoe kan dit zo goedkoop zijn? De truc zit hem in het bevroren fruit. Dit is namelijk helemaal niet zo duur, vergeleken met vers fruit. Zo’n grote zak bevroren tropisch fruit van de Lidl van 750 gram is €3,00 en het doosje aardbeien van 225 gram is ook slechts €1,30. De bananen zijn van de Jumbo (altijd €1,00/kg) en perssinaasappels kun je overal halen voor ongeveer dezelfde prijs. De zak fruit van de Lidl is verkrijgbaar in verschillende varianten, zoals bosvruchten, voor iedere keer weer wat variatie.

smoothie6smoothie7smoothie8De bereiding

Knijp de sinaasappels uit en snijd de banaan in stukjes. Het bevroren fruit kan ongesneden geblend worden. Gebruik wel een blender die ijsblokjes aankan. Ik gebruikte hier de Russell Hobbs Aura Mix & Go Pro. Wanneer het sapje te dik is, kan er altijd nog water naar smaak aan toegevoegd worden. Door het bevroren fruit is de smoothie lekker koud en zomers. Succes!